Hoppa till sidans innehåll

Resultat från Sörmlandsträffen & MSWOP

09 APR 2018 11:51
GULD TILL JONATAN & SILVIU
  • Skapad: 09 APR 2018 11:51

Helgens tävling i Oxelösund startade ca 170 judoka. Klubben ställde upp med 6  judoka 

Bäst lyckades Jonatan i U18-73 med ett guld efter två härliga IPPON kast och Silviu Cristian med sitt guld i HV34-73. Ett silver vanns av Anders Karlsson i HV56-90. Kent Bergström i HV34-81 slutade 3:a i sin pool och Ally Josefsson F15-57 och Helene Karlsson DV36-63 slutade på en 4:e plats i sina klasser.Att notera var att Helene Karlsson gjorde sin första judotävling. 

Bra jobbat allihop och vi hade en trevlig resa i minibussen med massa av skratt och Alva som DJ och Thelma som suporter stöd.

Klubben slutade på en 7:e plats i medaljligan

Sormlandsträffen/MSWOP2018 2018-04-07 Oxelösund

Resultat

F15-48 (2)
1. Ingrid NILSSON Frövi JK
2. Sussi GEVORGYAN Kristianstad JK
F15-57 (5)
1. Ingrid NILSSON Frövi JK
2. Vilma ÖBERG Stockholms JK
3. Malou WALLENTIN IK Södra
4. Tyra LOVANG Linköpings JK
5. Ally JOSEFSSON Västbo JK
F15+63 (3)
1. Fiona NIKULA Ålands Judoklubb/FIN
2. Alice SVENSSON Kristianstad JK
3. My CHRISTENSEN Köpings JK
P15-38 (4)
1. Alexander MÅRLÖV Stockholms JK
2. Leo ANDERSSON MORÉN Karlstad JK
3. Henry GHISLER Stockholms JK
4. Jakob JELIC Borås JK
P15-46 (6)
1. Rasmus HÅKANSON Knivsta JK
2. Ville MATTSSON Stockholms JK
3. Arut GEVORGYAN Kristianstad JK
3. Måns FRÖJD Oxelösunds JK
P15-50 (5)
1. Adam AMANBAEV SPIF Judo
2. Wilhelm HELJASVAARA Åkersberga JK
3. Ilya MYADININ SPIF Judo
4. Tor LUNDSTRÖM Oxelösunds JK
5. Vincent ERICSON SPIF Judo
P15-55 (6)
1. Ville KIVELÄ Hämeenlinnan JS/FIN
2. Rasmus JIMMERHOLT IK Södra
3. Felix BRAATZ IK Södra
3. Emil WIKMAN Åkersberga JK
P15-60 (5)
1. Elmo REBIC Mariestads JK
2. David JOHANSSON IK Södra
3. Benjamin GONZALEZ Oxelösunds JK
4. John JOHANSSON Borås JK
5. Isac MILTON Täby JK
P15+73 (3)
1. Arvid PAGSTEDT Frövi JK
2. Jesper NEUBERT Oxelösunds JK
3. Edvin HARGING Ekerö Budo
F18-57 (3)
1. Petronella LARSSON SPIF Judo
2. Angela WALLENTIN IK Södra
3. Thea JOHANSSON Judo Club Sundsvall
F18-63 (5)
1. Greta NILSSON Frövi JK
2. Liv JOHNSSON Östersunds JK
3. Maya RIBEIRO NOVAIS SPIF Judo
4. Mathilda ÅKESSON Rättviks JK
5. Emilia KANGAS Köpings JK
P18+81 (3)
1. Aramais MURADJAN Frövi JK
2. Markus BENGTSSON Norrköpings JK
3. Hani MASOUDI Södertälje JK
P18-46 (2)
1. Ville MATTSSON Stockholms JK
2. Folke TURESSON Norrköpings JK
P18-55 (2)
1. Yousef EL ZEIN SPIF Judo
2. Axel KARLBERG Åkersberga JK
P18-60 (9)
1. Pelle MATTSSON Stockholms JK
2. Leon SVALBERG Stockholms JK
3. Benjamin GONZALEZ Oxelösunds JK
3. Heydar PASHAEV Nacka JK
5. David AHLQVIST Södertälje JK
5. Jesse OLLIKKALA Nummelan Judo
7. Halid MATAEV Söderhamns JK
7. Eiric AARDALSBAKKE Åkersberga JK
P18-66 (8)
1. Turpal DJOUKAEV Hämeenlinnan JS/FIN
2. Oskar DANIELSSON VINTERSKOG Göteborgs JK
3. Kevin ASPELIN IK Södra
3. Arvid TURESSON Norrköpings JK
P18-73 (3)
1. Jonatan BENNET Västbo JK
2. Liam ANDERBERG Kristianstad JK
3. Valter WOIVALIN Ålands Judoklubb/FIN
P18-81 (6)
1. Axel OSCARSSON Lugi JK
2. Movitz MALMLUND Täby JK
3. David VEZENKOSKI Norrköpings JK
3. Victor ÖBERG Stockholms JK
DV-36 63 (4)
1. Marita PRAHL Judo Club Sundsvall
2. Louise LUNDSTRÖM Judo Club Sundsvall
3. Maria HUGLÉN Oxelösunds JK
4. Helene KARLSSON Västbo JK
HV-12 73 (3)
1. Mats NORDIN Judo Club Sundsvall
2. Daniel DETTERBERG Alingsås JK
3. Christian LEMON Södertälje JK
HV-14 100 (5)
1. Dejan COLIC Norrköpings JK
2. Redouane BENSELAMA Åkersberga JK
3. Andreas PERSSON Kristianstad JK
4. Tomas JOHANSSON Alingsås JK
5. Peter LINDER Oxelösunds JK
HV-14 81 (6)
1. Isandri WILSON SPIF Judo
2. David HARALDSSON Sportpalatset Örebro Budo
3. Henry MÖLLER Norrköpings JK
3. Peter WENSBERG Nacka JK
HV-34 73 (3)
1. Silviu CRISTIAN Västbo JK
2. Peter IVARSSON Oxelösunds JK
3. Magnus HELLSTRÖM Rättviks JK
HV-34 90 (4)
1. Rickard IGELSTRÖM Oxelösunds JK
2. Karl BAKER Lugi JK
3. Mattias SNEIDER Alingsås JK
4. Jonas ENGH Alingsås JK
HV-56 73 (3)
1. Mykola DANKANYCH Ukraina
2. Carlos VALES Alingsås JK
3. Gustav DE AMARAL Åkersberga JK
HV-56 81 (6)
1. Kenneth LARSSON SPIF Judo
2. Patrik GARDSIÖ Kristinehamns JK KFUM
3. Paul MALMGREN Trelleborg Judo
3. Hans-göran SUNDSTRÖM Judo Club Sundsvall
HV-56 90 (3)
1. Mats WESTLUND Söderhamns JK
2. Anders KARLSSON Västbo JK
3. Andreas MESCHKE Nacka JK
HV-12 +100 (3)
1. Mikael MARFFY Takedown JK Malmö
2. Nikola MILANOVIč Serbia
3. Michael MALMER Västerås JK
D-57 (3)
1. Emilia SÖDIN Judo Club Sundsvall
2. Thea JOHANSSON Judo Club Sundsvall
3. Emma NILSSON Seiryoku Zenyo Judo Sala
D-63 (7)
1. Stefanie BIEDRON Judo Club Sundsvall
2. Mathilda ÅKESSON Rättviks JK
3. Alexandra BERGKVIST Oxelösunds JK
3. Liv JOHNSSON Östersunds JK
H-Öppen (7)
1. Mikael MARFFY Takedown JK Malmö
2. Dogana AMIN KHALLOUF Lugi JK
3. Kevin NESTOR Norrköpings JK
3. George JOHANSSON Lugi JK
5. Braulia AHUMADA SANCHEZ Göteborgs JK
5. Bismulla HALIME Göteborgs JK
7. Michael MALMER Västerås JK
H-66 (6)
1. Turpal DJOUKAEV Hämeenlinnan JS/FIN
2. John HAGLÖW Älvkarleby JK
3. Medov SALAUDIN Södertälje JK
3. Dulfi QADER Söderhamns JK
H-73 (9)
1. George JOHANSSON Lugi JK
2. Sajad MOHAMMED ALI Lugi JK
3. Bismulla HALIME Göteborgs JK
3. Hugo KENGER Falu JK
5. Braulia AHUMADA SANCHEZ Göteborgs JK
5. Adam CLEVHULT Oxelösunds JK
7. Samuli KOSKINEN Hämeenlinnan JS/FIN
7. Christian LEMON Södertälje JK
H-81 (6)
1. Christian BORGHESI Lindome JK
2. Lars BERGSTRÖM Åkersberga JK
3. Gustav SJÖBERG Judo Club Sundsvall
3. David HARALDSSON Sportpalatset Örebro Budo
H-90 (5)
1. Eddie KARLSSON Köpings JK
2. Kevin NESTOR Norrköpings JK
3. Jimmy PETTERSSON Kristinehamns JK KFUM
4. Hampus KRONBÄCK Oxelösunds JK
5. Filip WIDERSTRÖM Köpings JK
H+100 (2)
1. Dogana AMIN KHALLOUF Lugi JK
2. Michael MALMER Västerås JK
Skribent: Anders Karlsson
E-post: Adressen Gömd

 Hitta till vår dojo.

 

         BINGOLOTTER

   

 

 

 

 

 

Postadress:
Västbo JK - Judo
Karl-Johansgatan 35
33230 Gislaved

Besöksadress:
Ringvägen 7
33236 Gislaved

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link