Hoppa till sidans innehåll

Två brons till Västbo Judoklubb.

15 APR 2014 13:57
Helgens zontävling i Jönköping var det rekord anmält 330 deltagare och hela 304 kom till start från 45 klubbar. Västbo judoklubb ställde upp med 7 deltagare.
  • Skapad: 15 APR 2014 13:57

Kevin Bergström i P13+50kg och Robin Berntsson H-81 kg vann var sitt brons.  Först upp från klubben var Joel Berntsson i tävlingens största klass P13-38kg (17) med tufft motstånd tog det stopp i återkvalet och slutade på en niondeplats. Jonatan Bennet P15-42kg slutade trea i sin pool och gick tyvärr inte vidare till semifinal. Linus Isbring kämpade sig fram till en femteplats efter 3 vunna och 2 förlorade matcher i P15-55kg i samma klass var också Jesper Söderström  som förlorade andra omgången i återkvalet och slutade på en niondeplats.  Marcus Berntsson  kämpade  till sig en femteplats i Öppna herr och en sjundeplats i H -73kg.

 

Resultat

F13-32 (3)

1.

 GRANLUND Felicia

Landvetter JK

2.

ALRIKSSON Hanna

Wemmenhögs BF

3.

SVENBY Stina

Wemmenhögs BF

F13-36 (3)

1.

NORDBERG Hannah

Vänersborgs JK

2.

JOHANSSON Hanna

JK Jigo-Tai

3.

WESTER Tindra

Landvetter JK

F13-40 (5)

1.

WICKSTRÖM Tuwa

Staffanstorps JK

2.

FALK Saga

Ängelholms JK

3.

HÅKANSSON Klara

Kinnekulle Judo

F13-44 (3)

1.

CARLBORG Elvira

Vänersborgs JK

2.

GUSTAFSSON Johanna

Åtvidabergs JK

3.

VON DER MÜHLE Mirjam

Åtvidabergs JK

F13+48 (4)

1.

HOLMGREN Anja

Kalmar Budoklubb

2.

HÄGGLUND Elsa

IK Västra Mölndal

3.

STRÖMBERG Olivia

Staffanstorps JK

P13-30 (8)

1.

LACHNER Adam

IK Västra Mölndal

2.

WASS Theodor

Olofströms JK

3.

REBI´C Elmo

Mariestads JK

3.

SVENBY Kalle

Wemmenhögs BF

P13-34 (11)

1.

PALMQVIST Jacob

Staffanstorps JK

2.

MITROVIC Lukas

Takedown JK Malmö

3.

METZSCH Esben

Lugi JK

3.

RIPSÄTER Isac

Växjö JK

5.

BJÖRKLUND Gustaf

Borås JK

5.

STALLGÅRD Alvin

Borås JK

7.

NORMAN Jakob

Lindome JK

7.

HOLMSTRÖM Alex

Olofströms JK

P13-38 (17)

1.

MAGNUSSON César

Staffanstorps JK

2.

HERMODSSON Olle

Staffanstorps JK

3.

HAIBER Ludvig

Lidköpings Budoklubb

3.

LARSSON Miljohn

Stockholms JK

5.

ROSENBERG Surasit

Norrköpings JK

5.

LJUNGQVIST Carl

JK Aktiv

7.

JOHANSSON Wilmer

Borås JK

7.

BJÖRKLUND Felix

Borås JK

P13-42 (12)

1.

RIDELL Kevin

Lindome JK

2.

JOHANSSON Carl

Stockholms JK

3.

SÖREM Pontus

Staffanstorps JK

3.

SANTANA Jonay

Södra Sandby JK

5.

ARVIDSSON Hugo

Kalmar Budoklubb

5.

ÅRADSSON Elias

GAK Enighet

7.

MÅRTENSSON Johan

Staffanstorps JK

7.

DELAOGLOU Marcus

Frölunda JK

P13-46 (9)

1.

GRUBER Leo

Staffanstorps JK

2.

LJUNGQVIST Melker

JK Aktiv

3.

ROSWALL Lukas

Lidköpings Budoklubb

3.

WESSLÉN Hannes

Staffanstorps JK

P13-50 (3)

1.

BENGTSSON Marcus

Norrköpings JK

2.

NYMAN Alexander

Lugi JK

3.

ELIASSON Filip

Södra Sandby JK

P13+50 (4)

1.

EK Victor

Wemmenhögs BF

2.

CSILLAG Zsolt

GAK Enighet

3.

BERGSTRÖM Kevin

Västbo JK

F15-40 (5)

1.

KAUPPINEN Emma

Olofströms JK

2.

WICKSTRÖM Tuwa

Staffanstorps JK

3.

SWANSON Michaela

Landvetter JK

F15-48 (4)

1.

HENNERFORS Emma

Staffanstorps JK

2.

HOLMGREN Anja

Kalmar Budoklubb

3.

NORVENIUS Hilda

IK Västra Mölndal

F15-52 (8)

1.

JOHANSSON Elin

Staffanstorps JK

2.

BERGENHOLTZ Elvira

Lilla Edets JK

3.

ERNST Jennifer

Lindome JK

3.

WÄNSTEDT Alicia

JK Jigo-Tai

F15-63 (2)

1.

KAZEMIFER Susanna

Staffanstorps JK

2.

STENMAN Johanna

Staffanstorps JK

F15+63 (2)

1.

BASMAJI Gabriella

Trollhättans JK

2.

ROOS Elinore

Åtvidabergs JK

P15-38 (13)

1.

LARSSON Miljohn

Stockholms JK

2.

JONASSON Oscar

Staffanstorps JK

3.

MAGNUSSON César

Staffanstorps JK

3.

HERMODSSON Olle

Staffanstorps JK

5.

LINDGREN Elias

Staffanstorps JK

5.

LACHNER Jacob

IK Västra Mölndal

7.

BACKLUND Kristoffer

IK Västra Mölndal

7.

HOLM Marcus

Staffanstorps JK

P15-42 (6)

1.

HANSSON Alfred

Staffanstorps JK

2.

DAHLIN Alexander

Judo Arvika

3.

SÖREM Pontus

Staffanstorps JK

3.

JOHANSSON Carl

Stockholms JK

P15-46 (11)

1.

BJÖRKLUND Carl

Borås JK

2.

HENRIKSSON Emil

Borås JK

3.

LJUNGQVIST Melker

JK Aktiv

3.

HAGMAN Johannes

Staffanstorps JK

5.

HÖÖG Edvin

JK Aktiv

5.

WESSLÉN Hannes

Staffanstorps JK

7.

ULMAN Kevin

Linköpings JK

7.

GRUBER Leo

Staffanstorps JK

P15-50 (8)

1.

PEOLSSON Jonathan

Linköpings JK

2.

BERGLUND Ola

Linköpings JK

3.

LUNDHOLM Albin

Linköpings JK

3.

KÄLLBERG Marcus

JK Budo

 

P15-55 (11)

1.

TORKAR Kevin

Staffanstorps JK

2.

OLOFSSON Sebastian

Staffanstorps JK

3.

KUSSNER Lennart

Trollhättans JK

3.

OSCARSSON Axel

Lugi JK

5.

KIHLSTRÖM Hannes

Varbergs JK

5.

ISBRING Linus

Västbo JK

7.

NORBERG Oscar

Jönköpings JK

7.

LJUNGQVIST Konrad

JK Aktiv

P15-60 (5)

1.

ANDERSSON Simon

JK Budo

2.

KARLSSON Victor

Staffanstorps JK

3.

REINHARDT Luis

Kallinge Judoclub

P15-66 (5)

1.

JOHANSSON Filip

Kallinge Judoclub

2.

MEMETI Robert

Södra Sandby JK

3.

STENERSEN Hugo

Helsingborgs JK

P15+66 (2)

1.

ALVUNGER Anders

Kalmar Budoklubb

2.

KNUTSSON Alexander

Trollhättans JK

F18-48 (4)

1.

HENNERFORS Emma

Staffanstorps JK

2.

SPÅNGBERG Fanny

Göteborgs JK

F18-52 (7)

1.

JOHANSSON Elin

Staffanstorps JK

2.

JOHANSSON Clara

Jönköpings JK

3.

RIETZ Nikita

Österlen Budoklubb

3.

HERRLANDER Ebba

Staffanstorps JK

F18-57 (5)

1.

ÖSTLING Matilda

Norrköpings JK

2.

JOHANSSON Carolina

Lidköpings Budoklubb

3.

RAMBERG Lovis

Vara Judoklubb

F18-70 (4)

1.

MAGNUSSON Karin

Norrköpings JK

2.

ENGLUND Ella

Grums JK

3.

KÄLLBERG Sandra

JK Budo

P18-46 (4)

1.

HANSSON Alfred

Staffanstorps JK

2.

HAGMAN Johannes

Staffanstorps JK

3.

DAHLIN Alexander

Judo Arvika

P18-50 (4)

1.

BIRKELAND Oliver

Göteborgs JK

2.

REMGARD Oliver

Staffanstorps JK

3.

BANNURA Vincent

Staffanstorps JK

P18-55 (9)

1.

SANDBLOM Rasmus

Trollhättans JK

2.

LIAOSENG Thiraphat

JK Budo

3.

MAQSOUDI Masiollah

Borås JK

3.

STORM Johannes

Vänersborgs JK

P18-60 (6)

1.

RITTFELT William

Göteborgs JK

2.

NORMAN Emil

Lindome JK

3.

HERNANDEZ Lucas

Staffanstorps JK

3.

LEGRAF Daniel

Takedown JK Malmö

P18-66 (6)

1.

JOHANSSON Dan

Borås JK

2.

MALMQVIST Theodor

Varbergs JK

3.

STENERSEN Hugo

Helsingborgs JK

3.

NYLANDER Tim

Göteborgs JK

P18-73 (4)

1.

VELAZCO Pablo

Kallinge Judoclub

2.

FRIBERG Adam

JK Jinkei

3.

MALKOC Ismail

GAK Enighet

P18-81 (6)

1.

KHALLOUF Dogana amin

GAK Enighet

2.

DIDIC Armin

Staffanstorps JK

3.

STRAND Dennis

Staffanstorps JK

3.

ELOFSSON Felix

Skövde JK

D21-52 (4)

1.

HERRLANDER Ebba

Staffanstorps JK

2.

STIGBORG Elin

Staffanstorps JK

3.

JOHANSSON Clara

Jönköpings JK

D21-63 (2)

1.

NILSSON Malin

Staffanstorps JK

2.

JOHANSSON Linnéa

Lilla Edets JK

H21-66 (5)

1.

LUNDGREN David

Staffanstorps JK

2.

QVIGSTAD Martin

Linköpings JK

3.

JOHANSSON Dan

Borås JK

H21-73 (8)

1.

HAYDARI Oktay

Göteborgs JK

2.

JOHANSSON Fredrik

Lidköpings Budoklubb

3.

NORÉN Adam

Oxelösunds JK

3.

SAJAD Mohammed ali

GAK Enighet

H21-81 (3)

1.

DIDIC Armin

Staffanstorps JK

2.

KHALLOUF Dogana amin

GAK Enighet

3.

PERSSON Robin

Åtvidabergs JK

D-63 (4)

1.

WIBERG Linnea

Jönköpings JK

2.

LATISIVECIUTE Sonata

Ängelholms JK

3.

JOHANSSON Linnéa

Lilla Edets JK

D-öppen (3)

1.

NILSSON Malin

Staffanstorps JK

2.

JOHANSSON Linnéa

Lilla Edets JK

3.

RAMBERG Lovis

Vara Judoklubb

H-66 (4)

1.

LUNDGREN David

Staffanstorps JK

2.

MARTINOW Sider

JK Jigo-Tai

3.

LARSSON Edvin

JK Budo

H-73 (10)

1.

SKILINSKAS Vytautas

Ängelholms JK

2.

SAJAD Mohammed ali

GAK Enighet

3.

HAYDARI Oktay

Göteborgs JK

3.

MARTINOW Sider

JK Jigo-Tai

5.

LUNDSTRÖM Thomas

Staffanstorps JK

5.

NORÉN Adam

Oxelösunds JK

7.

BERNTSSON Marcus

Västbo JK

7.

JOHANSSON Håkan

JK Jigo-Tai

H-81 (5)

1.

DENIAN Jeffrey

Göteborgs JK

2.

MÜLLER Niklas

Oxelösunds JK

3.

BERNTSSON Robin

Västbo JK

H-90 (6)

1.

JONSSON Joakim

Linköpings JK

2.

TIMTJENCO Michail

Sakura JK Göteborg

3.

BJÖRKTORP Jacob

Borlänge JK

3.

KRIVOSIC Omar

Växjö JK

H+100 (3)

1.

LINDQVIST Johan

Vara Judoklubb

2.

VRBANJAC Muhamed

Linköpings JK

3.

CLAUSEN Mathias

JK Jigo-Tai

H-öppen (10)

1.

BJÖRKTORP Jacob

Borlänge JK

2.

HAYDARI Oktay

Göteborgs JK

3.

KHALLOUF Dogana amin

GAK Enighet

3.

BAGHERI Davood

GAK Enighet

5.

BERNTSSON Marcus

Västbo JK

5.

LINDQVIST Johan

Vara Judoklubb

7.

MARTINOW Sider

JK Jigo-Tai

7.

DENIAN Jeffrey

Göteborgs JK

HV1-73 (5)

1.

DETTERBERG Daniel

Alingsås JK

2.

ERIKSSON Jonatan

Linköpings JK

3.

ZANDER Michael

Jönköpings JK

HV1-81 (5)

1.

BAGHERI Davood

GAK Enighet

2.

LARSSON Robert

Wemmenhögs BF

3.

SCHYLLANDER Johan

Jönköpings JK

HV2+90 (4)

1.

WIBERG Anders

Skövde JK

2.

FRENDIN Mickael

Trollhättans JK

3.

HAMMAR Peter

Habo JK

 

 

Medaljer

 

Klubb

I

II

III

Tävlande

1.

Staffanstorps JK

18

10

11

70

2.

Göteborgs JK

4

2

2

10

3.

Norrköpings JK

3

0

0

4

4.

Linköpings JK

2

4

1

12

5.

GAK Enighet

2

3

4

11

6.

Trollhättans JK

2

2

1

7

7.

Borås JK

2

1

2

11

8.

Kalmar Budoklubb

2

1

0

6

9.

Kallinge Judoclub

2

0

1

4

9.

Vänersborgs JK

2

0

1

4

11.

Wemmenhögs BF

1

2

2

7

12.

Ängelholms JK

1

2

0

6

13.

JK Budo

1

1

3

5

13.

Jönköpings JK

1

1

3

8

15.

Stockholms JK

1

1

2

4

16.

IK Västra Mölndal

1

1

1

8

16.

Lindome JK

1

1

1

6

18.

Olofströms JK

1

1

0

3

19.

Landvetter JK

1

0

2

8

19.

Vara Judoklubb

1

0

2

6

21.

Borlänge JK

1

0

1

2

21.

Skövde JK

1

0

1

2

23.

Alingsås JK

1

0

0

2

24.

Lilla Edets JK

0

3

1

6

25.

JK Jigo-Tai

0

2

3

11

26.

Lidköpings Budoklubb

0

2

2

6

26.

Åtvidabergs JK

0

2

2

6

28.

Lugi JK

0

1

2

6

28.

Södra Sandby JK

0

1

2

4

30.

JK Aktiv

0

1

1

7

30.

Judo Arvika

0

1

1

3

30.

Oxelösunds JK

0

1

1

6

30.

Takedown JK Malmö

0

1

1

2

34.

Grums JK

0

1

0

2

34.

JK Jinkei

0

1

0

2

34.

Sakura JK Göteborg

0

1

0

2

34.

Varbergs JK

0

1

0

3

38.

Helsingborgs JK

0

0

2

2

38.

Västbo JK

0

0

2

8

38.

Växjö JK

0

0

2

3

41.

Habo JK

0

0

1

5

41.

Kinnekulle Judo

0

0

1

1

41.

Mariestads JK

0

0

1

3

41.

Österlen Budoklubb

0

0

1

2

45.

Carlshamn Judo

0

0

0

1

45.

Frölunda JK

0

0

0

5

45.

Kristianstad JK

0

0

0

2

 

Skribent: Anders Karlsson
E-post: This is a mailto link

 Hitta till vår dojo.

 

         BINGOLOTTER

   

 

 

 

 

 

Postadress:
Västbo JK - Judo
Karl-Johansgatan 35
33230 Gislaved

Besöksadress:
Ringvägen 7
33236 Gislaved

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link